Predyspozycje psów rasy Beauceron

Owczarek francuski BEAUCERON to wszechstronny pies użytkowy. Jego wielkość i moc charakteru stwarza doskonałe warunki do ochrony swoich mistrzów i ich majątków. Dobry pasterz, czuły towarzyszysz, gwiazda psich wystaw, zawodów, konkursów wyszkolenia, niezmordowanym kompan sportowca, niestrudzonym tropiciel, ratowniki. Wolnych chwilach leniwy kanapowiec. 

 

STRÓŻOWANIE I OBRONA

 

Standard rasy przedstawia Beaucerona jako psa bezpośredniego, pewnego siebie oraz nieustraszonego. Jeśli dodamy do tego nieufność, wrodzony instynkt terytorialny, skłonności do agresji dostajemy idealnego psa do stróżowania i ochrony gospodarstw. 

Dobre wychowanie pozwala znaleźć równowagę nad popędami naszego psa. Berger de beauce może być towarzyskim i przyjaznym psem „wystawowym” jednocześnie czujnym stróżem i doskonałym obrońcą.

Obronne tytuły wyszkolenia wg FCI:

-IGP czyli Internationale Gebrauchshunde Prüfung ( do 2019r IPO, czyli:  International Prufung Ordnung)

– IPO V, 1,2,3 (egzamin składa się z 3 części: tropienia, posłuszeństwa i obrony sportowej)

-Mondioring (składa się z dwóch części: posłuszeństwa i obrony sportowej)

PASTERSTWO 

 

Nazwa rasy BERGER DE BEAUCE czyli owczarek z Beauce, wskazuje na zastosowanie beaucerona, jako psa pasterskiego gdzie jego rolą była również ochrona stada i dobytku. 

POSŁUSZEŃSTWO

 

Pies z wielkim umiłowaniem do pracy z radością współpracujący z człowiekiem.

Tytuły wyszkolenia, w tej dziedzinie, to:

-BH (Begleithund) międzynarodowy certyfikat będący podstawowym egzaminem dla psów użytkowych, składa się z części posłuszeństwa oraz zachowania wobec ludzi, psów oraz warunków jakie panują w mieście.

-PT 1,2,3 (Pies Towarzyszący) regulaminy krajowe

-Obedience 0,1,2,3 posłuszeństwo wg regulaminów międzynarodowych FCI

-Rally-O (rally obedience) posłuszeństwo na „placu manewrowym” urozmaicone i na luzie.

TROPIENIE I RATOWNICTWO

Doskonały węch, cierpliwość i  zaangażowanie stwarza doskonałe warunki do tropienia.

KOMPAN SPORTOWCA

 

Beauceron jest niestrudzonym towarzysz biegaczy, rowerzystów czy jeźdźców. Świetnie sprawdzają się w canicrossie i dogtrekingu.

Od 2017 roku, odkąd wystartował w Polsce HDR (hard dog race, czyli bieg z przeszkodami terenowymi) powstała wataha beaucerona.