Predyspozycje psów rasy Beauceron
Owczarek francuski BEAUCERON to wszechstronny pies użytkowy. Jego wielkość i moc charakteru stwarza doskonałe warunki do ochrony swoich mistrzów i ich majątków. Dobry pasterz, czuły towarzyszysz, gwiazda psich wystaw, zawodów, konkursów wyszkolenia, niezmordowanym kompan sportowca, niestrudzonym tropiciel, ratowniki. Wolnych chwilach leniwy kanapowiec.
STRÓŻOWANIE I OBRONA
Standard rasy przedstawia Beaucerona jako psa bezpośredniego, pewnego siebie oraz nieustraszonego. Jeśli dodamy do tego nieufność, wrodzony instynkt terytorialny, skłonności do agresji dostajemy idealnego psa do stróżowania i ochrony gospodarstw.
Dobre wychowanie pozwala znaleźć równowagę nad popędami naszego psa. Berger de beauce może być towarzyskim i przyjaznym psem „wystawowym” jednocześnie czujnym stróżem i doskonałym obrońcą.
Obronne tytuły wyszkolenia wg FCI:
-IGP czyli Internationale Gebrauchshunde Prüfung ( do 2019r IPO, czyli: International Prufung Ordnung)
– IPO V, 1,2,3 (egzamin składa się z 3 części: tropienia, posłuszeństwa i obrony sportowej)
-Mondioring (składa się z dwóch części: posłuszeństwa i obrony sportowej)
PASTERSTWO
Nazwa rasy BERGER DE BEAUCE czyli owczarek z Beauce, wskazuje na zastosowanie beaucerona, jako psa pasterskiego gdzie jego rolą była również ochrona stada i dobytku.
POSŁUSZEŃSTWO
Pies z wielkim umiłowaniem do pracy z radością współpracujący z człowiekiem.
Tytuły wyszkolenia, w tej dziedzinie, to:
-BH (Begleithund) międzynarodowy certyfikat będący podstawowym egzaminem dla psów użytkowych, składa się z części posłuszeństwa oraz zachowania wobec ludzi, psów oraz warunków jakie panują w mieście.
-PT 1,2,3 (Pies Towarzyszący) regulaminy krajowe
-Obedience 0,1,2,3 posłuszeństwo wg regulaminów międzynarodowych FCI
-Rally-O (rally obedience) posłuszeństwo na „placu manewrowym” urozmaicone i na luzie.
TROPIENIE I RATOWNICTWO
Doskonały węch, cierpliwość i zaangażowanie stwarza doskonałe warunki do tropienia.
KOMPAN SPORTOWCA
Beauceron jest niestrudzonym towarzysz biegaczy, rowerzystów czy jeźdźców. Świetnie sprawdzają się w canicrossie i dogtrekingu.
Od 2017 roku, odkąd wystartował w Polsce HDR (hard dog race, czyli bieg z przeszkodami terenowymi) powstała wataha beaucerona.